.

Co vlastně znamená, připravit se na pohovor?

V prvé řadě si doma načtete všechny dostupné informace o firmě. Jestli znáte někoho, kdo tam pracuje, nebo pracoval, zeptejte se, jak to tam chodí a pozorně poslouchejte, až vám bude popisovat personalistu. Samozřejmě, že nemám na mysli, jak vypadá, ale jak vystupuje v jednání s lidmi.
nálepka na čele.jpg

Pokud nikoho takového neznáte, zaznamenáte úsměvy, za kterými se skrývá pečlivě připravený člověk, který sleduje každý váš pohyb, způsob gestikulace a hlasu. Ano, pečlivě naslouchá, jestli váš hlas zní nervózně, sebevědomě, nebo přehnaně bodře.

Samozřejmostí je slušné oblečení a ne otrhané džíny, byť velmi drahé.

Nervozita je normální, ale nemůžete se tam třást a kuňkat odpovědi. Tím si místo rozhodně nezajistíte. A to ani opačným, přehnaně sebevědomým chováním, kterým dáváte najevo, že místo máte v kapse, protože člověka s takovými zkušenostmi jako máte vy, nenajdou.

Ve chvíli, kdy usedáte naproti člověku, který rozhodne o vašem „osudu“, si musíte uvědomit, že první dojem je stejně nejdůležitější. Podání ruky s krátkým a pevným stiskem, mírným pousmáním, krátkým pohledem do očí a posazením teprve ve chvíli, kdy jste k tomu vyzváni, je velmi slušný začátek. Věřte, že si to zapíše do poznámek.

Nebuďte zaskočeni tím, že se vás nezeptá na to, co víte o jejich firmě, ale naopak začne o ní hovořit sám. Vychrlí na vás všechny možné informace, které jste si vy našli, aby poté zjistil, že už se nemáte na co zeptat.

 https://www.certodej.cz/pripravte-si-i-vy-nekolik-otazek-vuci-personalistovi-pri-prijimacim-pohovoru, abyste ukázali, že víte o společnosti víc, než vám bylo, i když třeba vyčerpávajícím způsobem řečeno.

Nebojte se otázky: Chcete se zeptat vy něco nás? Znamená to, že personalista předpokládá, že váš zájem o firmu je opravdový, takže čeká, že se budete zajímat o její chod.

Třeba jak to chodí se zaškolováním nováčků, nebo jak probíhá typický pracovní den na pozici, na kterou se hlásíte.  

Není dobré odpovědět zavrtěním hlavy a slovy, že vás nic nenapadá.

Může se stát, že i náplň práce se dozvíte rovnou bez vaší otázky. Proto mějte v záloze další. Například se můžete zeptat, jaká bude první věc, kterou budete po nástupu řešit, nebo proč odešel kolega, za kterého hledají náhradu. Můžete se zeptat i na to, jestli se na této pozici dělají přesčasy.
notebooky na stole.jpg

Jestli vás zajímá cokoli dalšího kolem firmy a nebylo to už vyřčeno, ptejte se.

Zajímejte se, zda nabízejí možnost profesního vzdělávání, nebo jakou společnost vnímají jako svého konkurenta, či zda je zvykem, že se kolegové scházejí i na neformálních akcích.

Naprosto nevhodné jsou otázky na rodinu, i přesto, že na stole vidíte fotku.

Můžete také překvapit otázkou, jak dlouho tam pracuje a jestli je spokojený/á.

Poznáte, že štěstí přeje připravenému.

Připravte si i vy několik otázek vůči personalistovi při přijímacím pohovoru
3 (60%)1
.