Pouliční osvětlení je zapotřebí, o této skutečnosti se není třeba přít, kdybychom jej naráz přestali využívat, stoupla by nejen kriminalita, ale i nehodovost, počet úrazů při pádech na chodnících, byly by nebezpečné přechody pro chodce, tramvajová nástupiště, vlakové peróny atd.
Veřejné osvětlení má své opodstatnění a jsme za něj vděčni, uvědomíte si to zvláště při výpadku elektřiny v celé obci, kdy se zrovna v tu chvíli nacházíte někde venku daleko od domova bez kapesní svítilny.

pouliční lampy

Otázkou ovšem zůstává, jak a čím svítit. Vůbec prvními experimentálními zdroji byly plynové a obloukové lampy, ty pak nahradily rtuťové výbojky a vývoj směřoval k levnějším a přijatelnějším řešením v podobě vysokotlakých výbojek sodíkových. Byla to doslova trefa do černého, neboť šlo o přijatelný zdroj z mnoha hledisek. Poskytoval dostatečný světelný tok, proces výroby byl zavedený a výrobní náklady nebyly vysoké. Podstatným aspektem byl i dopad zdravotní a ten je právě dnes nejvíce diskutovaným bodem.

Jsou nejblíže energii ohně

Člověk již od prvopočátku využíval v přírodě energii ohně. Světlo a teplo mu stačilo k tomu, aby se uživil, a aby se cítil v bezpečí. Svou podstatnou roli v tom sehrála barva světla, ta je u ohně totiž velmi teplá, oranžovo žlutá, a příjemná na pohled. A právě barvě ohně nebo plamenu svíčky jsou světla sodíkových výbojek nejblíže. Vnímáme je tedy jako přirozené zdroje, které nenarušují tvorbu melatoninu, tolik potřebného pro zdravý spánek.

lampy

Toto úskalí pak nastává u LED diodových reflektorů, ty mají totiž mnohem širší možnosti nasazení světelných barev, a jestliže se zvolí nevhodné, příliš chladné tóny, způsobí to chronickou únavu, spánkový deficit, deprese, úzkosti a stres, který může přejít až v projevy agresivity. Buďme tedy ohleduplní k druhým i k sobě a nezatracujme sodíkové výbojky, které si pád do propadliště dějin rozhodně nezaslouží.