Letní zeleninas jedinečnou chutí, která má zdužnatělé listy a tvoříbílou bulvu těsně nadzemí. U nás se zatím moc nepěstuje, ale ve Francii nebo v Itálii se bez ní neobejdou. Přidávají ji do zeleninových salátů, zapékaných, dušených a grilovaných jídel. Je to víceletá rostlina, která se ve středomoří pěstuje jako dvouletka. Vyskytuje se také v Asii a kolem Černého moře.
čerstvý fenykl

U nás ho běžně nekoupíme, ale můžeme si vypěstovat vlastní a čerstvý. Fenykl potřebuje lehčí půdu, kterou vyhnojíme kompostem nebo vyzrálým hnojem. Semena vyséváme přímo na záhony od června do srpna, sklízíme od srpna do října. Měli bychom mu dopřát hodně slunce a vody, a pak bude voňavější a křehčí. Fenyklu nesvědčí okopávání, neboť se mohou narušit kořeny a pak rostliny nevytvoří pěkné bulvy. Proto půdu okolo rostlin jen mulčujeme.
fenykl v kuchyni
V době, kdy dorostou do velikosti slepičího vejce, jej můžeme přihrnout zeminou. Bělení podporuje křehkost. Při velikosti asi 10 cm v průměru můžeme sklízet. Není vhodné nechávat déle na záhonech, jelikož při větší velikosti budou tužší. Pokud odřízneme bulvy těsně nad zemí, stonky a listy, které z kořenů vyraší, můžeme použít v kuchyni. Hodí se do zeleninových salátů, ochucení polévek a dalších pokrmů, které tím získají jemnou anýzovou vůni.
Výborným receptem pro oko i chuť je, když jednotlivé lístky fenyklu naplníme sýrem, kysanou smetanou nebo mletým masem a zapečeme je. Při přípravě salátů je vhodné tenké plátky předem namočit do citrónové šťávy. Pak bude zachovaná jeho barva a zjemní chuť.
semínka fenyklu
Fenykl se používá také ve formě koření. Je pěstován pro voňavá a léčivá semena. Svou anýzovou vůní může dochutit také chleba, cukrovinky a sladké pečivo nebo přidá chuť sýrovým a tvarohovým jídlům, salátům nebo také do bylinkového másla. Můžeme ho použít při přípravě likérů nebo také do jogurtové zálivky. Žvýkání semen osvěží dech a zažene hlad.