Výběr vhodného monitoru pro práci na stolním počítači nebo notebooku je klíčový zejména pro kancelářské provozy, kde lidé tráví u počítače většinu své pracovní doby. Kromě běžných kancelářských typů však existují i speciální monitory pro grafická studia, pro hraní her a pro práci s jemnými detaily, kde je vyžadováno vysoké rozlišení obrazu.
lcd monitor.png

Kancelářské

Ideální jsou rozměry stran v poměru 4:3 kvůli zjednodušenému čtení a psaní v textových editorech. Vzhledem k tomu, že tato zařízení sledují lidé několik hodin denně, neměli byste zbytečně šetřit každou korunu a naopak bychom se měli zaměřit na nějaký technologický prvek, který šetří oči. Může to být např.filtr modrého světla. Modrá barva, jak známo, redukuje tvorbu melatoninu, a zejména před spaním je vhodné přejít do teplých odstínů barev a modrou potlačit. Vhodné je i čidlo podsvícení, jehož intenzita se upravuje v závislosti na denním světle. A podstatná je u kancelářských monitorů i funkce Flicker Less, která využívá vyšších obnovovacích frekvencí, jež lidský zrak nevnímá jako blikání nebo mihotání obrazu.
výpočetní technika.jpg

Profi řada

Monitory pro tvorbu v grafickém prostředí se širokou škálou barev a velkou barevnou hloubkou vyšší než 10 bitů poskytují velmi jemný obraz při současně vysokém kontrastním poměru. U těchto typů v zásadě platí pravidlo, že je lepší menší rozměr obrazu, než se za každou cenu pídit po velké úhlopříčce. Pro práci grafika obvykle postačí 24 nebo 26 palců. Pořídíte je už za cenu 4 tisíce korun.
tři obrazovky.png

4K

Monitory s enormním rozlišením mají velice jemný obraz již na první pohled. Je to dáno počtem bodů (pixelů) na velikosti obrazu. Využijí je zejména ti, co potřebují sledovat jemné detaily písma nebo kontur čar a křivek. Jsou výhodné pro projektování v Autocadu, pro psaní drobným písmem, k surfování po webových stránkách, ale i ke sledování filmů nebo hraní her. Na rozdíl od Full HD disponují čtyřikrát detailnějším rozlišením obrazu. Rozlišení bývá 3840 x 2160 pixelů. Mohou nahradit i dva běžné monitory vedle sebe, ovšem kladou vyšší nároky na početní výkon vašeho notebooku nebo stolního počítače a vyžadují konektor HDMI nebo DVI.