Alespoň jednou za dva měsíce bychom měli zkontrolovat úroveň oleje a případně ho doplnit. Pokud se rozsvítí kontrolka mazání na displeji auta, tak jsme nejspíš trochu pozapomněli, ale nic se neděje, pokud rychle doplníme nádobku. Motorový olej má za úkol motor správně mazat a hlavně rychle. Také ho chrání od nepříznivých vlivů, kondenzací vodních par, nečistotou, ale také má velký vliv na spotřebu paliva. Měl by se vždy za každých okolností doplnit olej, který má stejnou viskozitní třídu a výkonovou kvalifikaci. K tomu slouží právě tajemná čísla a písmena na označení daného oleje. Proto je dobré mít štítek, jaký druh motorového oleje máme ve svém autě, bude pak pro nás daleko snazší řešit koupi a dolití správného značení.
část motoru bmw.jpg
Světelná kontrolka – naštěstí je vyrobena tak, že nás upozorní ještě poměrně včas, takže máme v podstatě dostatek času a možností si relativně rozmyslet, kam zajet a jaký olej vůbec použít. V dnešní době není problém jej zakoupit na čerpacích stanicích. Samozřejmě se může stát, že nemají naši značku, ale pro nás budou důležitá teď momentálně čísla. Se záměnou značky není žádný problém, princip olejů je dělaný tak, že se mohou vzájemně doplňovat.
motor chevrolet.jpg
Ruční kontrola – je to prevence a neměli bychom ji podceňovat. Každé auto by mělo být vybaveno měrkou, na které jsou dvě rysky – min a max. Jak je ryska na minimu nebo dokonce snad ani zde nic není, tak si zaděláváme na pěkný průšvih. V tomto případu je nutné jednat rychle a olej dolít. Není na škodu mít nějaké množství v zásobě. Pak víme, že pokud jsme měnili například olej total 5w40, tak do nádobky se dolije nejen stejná značka, ale i kvalita a navíc nemusíme tápat, zdali je to ten správný.

Objevil se problém

Kontrolka svítí, ale měrkou bylo zjištěno, že oleje je dostatek. Tak to je tak trochu problém a nesouvisí s dolitím nebo výměnou oleje. Závada může být úplně jinde a v tomto případu je nutno se obrátit na kvalitního automechanika nebo do servisu, kde mají zkušenosti se závadami motorových vozidel. Rozhodně není dobré nad tím mávnout rukou, tento problém se sám nevyřeší, a pokud by mělo dojít k zadření motoru, tak jsme si zadělali nejen na pěkný malér, ale také si můžeme připravit slušnou finanční částku na opravu. Prevence je důležitá nejen v našem zdraví.