Prvním samostatným krůčkům dětí předcházejí, ze strany většiny rodičů, velká očekávání. Každý se na ten okamžik těší a nejlépe by si jej zaznamenal jak v paměti, tak i ve formě videa, navždy. Jakmile však tato fáze vývoje dítěte nastane, začínáme většinou panikařit, co dítěti obout. Vždyť ono teď bude chtít chodit i venku!!!
Obecně odborníci na obouvání dětí, pediatři a ortopedi apelují na rodiče, aby děti zbytečně předčasně neobouvali. Důraz je kladen na přirozený vývoj a bota by jej zbytečně narušovala. Do prodejny s dětskou obuví se tedy vydáváme až v momentě, kdy se dítě skutečně samo rozběhne a je pravděpodobné, že tak bude činit čím dál častěji.
dětské kožené boty
U dětské obuvi je několik zásad, které je potřeba dodržovat, proto i při výběru bot je na ně potřeba myslet.
· Boty by měly být lehké a měkké – již samotné první krůčky jsou pro dítě ze začátku velmi namáhavé a při zatížení nožiček těžkými botami to určitě nebude nic příjemného. Současně by měla být botička měkká, tedy její podrážka by měla být lehce ohebná, aby se přizpůsobovala povrchu a pohybu nožky, v opačném případě se pak může stát, že dítě, které se v botách nebude cítit pohodlně, se vrátí o krok zpět a bude místo chůze opět lozit, případně může více zakopávat a padat a chůze jej nebude tolik těšit.
· Důležitá je správná opora v kotníku – dítě by mělo mít nožičku zpevněnou, aby se kotník, který se zatím při chůzi posiluje, neutrpěl zbytečnou zátěž, nebo se nožka nevykláněla špatným směrem a tím nezpůsobila nenávratné výkyvy ve vývoji.
dívka v balerinách
· Kvalitní a prodyšný materiál – jelikož má dětská nožka tendenci se více potit, je potřeba zvolit kvalitní, nejčastěji kožený materiál, který bude dobře odvádět vlhkost a přivádět vzduch k dětským nožkám.
· Správná velikost boty – důležité je zvolit také správnou velkost prvních botiček, jelikož by měly být jak pohodlné, tak také bezpečné k vyvíjející se dětské nožce. Obecně se uvádí, že by dítě mělo mít před palcem ještě zhruba centimetr volného prostoru, také je důležité, aby byla bota dobře padnoucí, tedy aby ji v případě zapnutí, nebo zavázání nešlo lehce z boty sundat.
Při výběru prvních botiček je určitě vhodné obrátit se na specializovanou prodejnu, kde zákazníkům nejen poradí s výběrem, ale také dítěti správně přeměří nožičku a pomohou vybrat botu, která bude dobře padnout.