V bulvárních časopisech se dočtete, jak jsou na tom s majetkem elity i pseudoelity, tak teď pro změnu pár informací o „normálních“ lidech. Jména ze zřejmých důvodů neuvádíme.
čtyři hlavy.png

1. Rodina, matka na mateřské, otec ve státním podniku, jedno tříleté dítě

Rodina disponuje měsíčně 45ti tisíci. Mají nějaké úspory od rodičů. Splácí hypotéku na byt v paneláku a na malou chatku v zahradní osadě. Muž si nosí svačinu do práce, používá mobilní telefon jen málo a kouří balené cigarety. Žena šetří na jídle, ovšem jen pro dospělé, dítěti samozřejmě dopřejí. Mají auto, ale používají ho minimálně. Jezdí na velké nákupy potravin jednou za čas. Využívají slev a zásadně nekupují „nic navíc“. Nijak zvlášť si na peníze nestěžují.

2. Žena, dvacet osm let, ve státní správě

Má příjem cca 13 tisíc čistého a drobné úspory od po zemřelém otci. Bydlí s matkou a bratrem v rodinném domě, přispívá na domácnost zhruba pěti tisíci. Neutrácí téměř za nic, obědy má s příspěvkem v zaměstnání, na ostatním jídle šetří. Útrata téměř žádná, občas něco málo za zábavu a oblečení. Největší výdaje má za psa a to okolo patnácti set za granule měsíčně plus sem tam nějaký veterinář. Říká, že žádné další peníze nepotřebuje.

3. Muž, sedmdesát let v důchodu

Jeho důchod dělá okolo 12 tisíc. Prodal část své chalupy za 300 tisíc bratrovi s právem v ní dožít. Nekupuje kromě jídla téměř nic. Utrácí za cigarety a občas za noviny a knihy. Říká, že žije skromně ale dobře.

4. Padesátiletá žena v invalidním, a matka sedmdesát šest let v důchodu

Celkový příjem domácnosti činí 26.780 korun. Dcera pobírá invalidní důchod ve výši 9 tisíc, matka důchod okolo 12 tisíc. Bydlí v nájmu zhruba za15 tisíc, dostávají měsíční příspěvek na bydlení od státu ve výši 2.780. Šetří úplně na všem. S penězi vycházejí velmi špatně.

5. Mladá úspěšná žena, třicet pět let, zaměstnaná v nadnárodní firmě

Má celkový příjem 50 tisíc, splácí hypotéku na byt. Šetří tzv. „od přírody“. Ovšem když nakupuje tak kvalitní dražší věci a také více utrácí za oblečení kvůli své profesi. Na peníze si trochu stěžuje.
tři hlavy.png

6. Žena v domácnosti, padesát šest let

Dostává kapesné, platí si povinné zdravotní pojištění. Manžel podniká, rodina bydlí v rodinném domě, nouzi o peníze nemají. Žena utrácí hlavně za oblečení ale v second handech, takže náklady na vlastní režii malé. Vede celou domácnost a je navýsost spokojená.

Z ankety obecně vyplývá, že máte-li vlastní bydlení, přežijete i nějaké ty životní katastrofy. Chodíte-li do práce, uberte z platu pár peněz na režii (obědy, lepší oblečení, atd.). Úspěch sebou přináší další náklady na osobní úroveň, je třeba „zapadnout“ do příslušné společenské vrstvy. Sestěhujte se, samotný člověk s průměrným až podprůměrným platem, moc šancí na slušný život nemá. A nakonec samozřejmě buďte zdraví a myslete na „stará kolečka“, podpora od státu vám rozhodně stačit nebude. Plaťte si pojištění úrazové, životní, důchodové připojištění, spořte.