V minulosti se využívali v bateriích niklových akumulátory, ale v současnosti se využívá lithium. Jiná technologie si ovšem žádá jiný přístup. Bohužel i odborníci v obchodě s mobilními telefony a operátoři doporučují zákazníkům rady, které už dávno neplatí. To ale znamená, že se tím stále řídíme a baterie si paradoxně ničíme víc. Jakých mýtů se pořád držíme?
nabíjení telefonu

Úplně vybít a úplně nabít

Tohle je asi nejrozšířenější rada minimálně v Čechách. Říká se, že pro obnovení kapacity baterie ji máte nechat úplně umřít a potom dát na 100 %. Dříve to skutečně platilo, protože u niklových akumulátorů se tím využívat tzv. paměťový efekt. Dnes je ale všechno jinak.

V současnosti je ideální, pokud baterie nespadne pod 20 %. A stejně tak není dobré ji hnát do maxima. Klidně ji můžete odpojit dřív, anebo připojovat do zásuvky několikrát denně na kratší intervaly. Míra negativního dopadu z plného nabití se ovšem liší u každého modelu a značky.

Přes noc dochází k přehřátí

V minulosti bylo nabíjení přes noc nejen negativní, ale i nebezpečné. Telefony se přehřívali a v extrémních případech docházelo nejen ke zničení přístroje, ale přímo k výbuchu. Dnes k tomu ale dojít nemůže. Stará se o to speciální čip, který proces automaticky odpojí. Díky tomu k přílišnému zahřátí nedojde a vy můžete v klidu spát.

Žádné aplikace a používání

Říká se, že během napájení by se mobil neměl používat a před zapojením do zásuvky by se měly zavřít všechny aplikace. Je to samozřejmě hloupost. Jediné, co se maximálně stane bude pomalejší napájení. Životnost mobilního telefonu to nijak neohrozí, ani nezničí.
nabíječka v mobilu
A neohrožuje to ani vás. Na internetu se říkalo, že když budete při napájení smartphonu používat, může vám vybuchnout v ruce. I to je naprostý nesmysl. Skutečně jediné, co vám hrozí je, že budete u zásuvky sedět delší dobu. Jak můžete vidět, v současnosti byste těchto mýtům neměli věřit, protože vám nejen nepomohou, ale spíš uškodí. Nevěřte proto všemu, co lidé povídají.