Kouzelníci dnes slouží především k tomu, aby pobavili své publikum. A je to naprosto logické. K čemu jinému by se dnes hodili než právě k tomu? Lidstvo už přece dávno dosáhlo takového stupně poznání, že v nějaké nadpřirozené úkazy věří málokdo, a kouzelník už tak nemůže diváky děsit tím, že má skutečnou magickou moc. Nemá ji. Vlastně si na to jenom hraje; to však nejednou skutečně zdařile.
přání s kouzelníkem
Kouzelníky máme různé. Ty tradiční, kteří si dejme tomu pohrávají s kartami, vytahují králíky a holuby z klobouku, mince z uší, šátky z kapes a další věci z dalších míst a tu a tam na pódiu před zraky všech několikrát přefiknou svoji sličnou asistentku, ale třeba i ty, kteří se specializují na čarování modernější za využití toho nejmodernějšího, co se jim nabízí.
Když se tak koná nějaká ta veřejná akce, na níž mají být účastníci baveni, nejednou nějaký ten kouzelník nechybí. Nemůže chybět. Protože , nuda zpravidla nehrozí. Pokud je samozřejmě tento patřičně na výši a nepozná se, že to vlastně jenom hraje. Což všichni vědí, ale přece v danou chvíli jako by vědět nechtěli. Pokud se pochopitelně nejedná o ty nejmenší diváky, odkojené pohádkami a dosud ochotné uvěřit onomu šálení smyslů.
cylindr na hůlce
Aby měl kouzelník úspěch, musí samozřejmě nabízet něco nového, neotřelého, něco, čím zaujme i lidi zhýčkané televizí, na jejíž obrazovce dokážou tvůrci filmovými triky prezentovat i něco vysloveně neskutečného. Každé představení by mělo být alespoň zčásti jiné, pokaždé však aspoň zčásti veselé a zčásti tajuplné. Ovšem především zábavné.
Čímž se liší kouzelníci od „kouzelníků“. Ti, kdo zdánlivě umí čarovat, od těch, kdo si to o sobě pouze myslí. Ti, kdo jsou oblíbení, od těch, kteří se v žádném případě nějaké extra popularitě netěší.
Protože zatímco běžný kouzelník má svou nemalou popularitu, je k smíchu, ovšem současně si v reálu zachovává i svou důstojnost, ti druzí právě naopak.
Nebo vy byste si snad na svou oslavu či party pozvali dejme tomu někoho z těch, kdo na parlamentní nebo ministerské půdě různě čarují s čísly, nechávají zmizet deficit a nejednou i nemalé peníze a své dřívější sliby, chyby i ty největší průšvihy chtějí jako mávnutím kouzelného proutku měnit na ty nejlepší skutky, které nejsou ve skutečnosti ničím než iluzemi? Asi ne, že? I když se zřejmě vždycky najde někdo, kdo jim na tyto nepochopitelné triky skočí.