Zázvor je rostlina, která není náročná na pěstování ani v domácích podmínkách. Když budeme postupovat správně, můžeme se dočkat úrody za několik měsíců.
Tak proč to nezkusit?
kořen zázvoru

Co zasadit

První věc, co je třeba udělat, je koupit kousek kořene zázvoru v obchodě. Neměl by být vysušený, ale krásně baculatý a s jemnou slupkou. Nejlepší je, když má také několik oček. A to pěkně zelených, trochu naklíčených. Vyberte ho pečlivě! Před sázením ho namočte na noc do teplé vody. Zbavíte ho tak nežádoucích toxických chemických látek.

Kam zasadit

Použijte širší květináč s kyprou a výživnou půdou. Zasaďte do něj kořen, pokud má rašící pupeny, měly by směřovat vzhůru. Zasypte je hlínou. Vrstva má mít tak 3 – 5 centimetrů.

Stanoviště

Vyberte pro květináč v domě teplé místo.
Raději žádná terasa či balkon. Mráz by mohl vše překazit. Je potřeba dostatek vláhy. Zalévejte mírně, ale často nebo zavlažujte pomocí rozprašovače.
květ zázvoru

Kdy bude úroda

Asi po čtyřech měsících odhrňte půdu a uvidíte malé kousky zázvoru. Pár si jich odřežte a pak opět hezky zahrňte. Na velký kořen je potřeba trpělivě počkat. Ten bude asi za deset měsíců. Po uplynutí této doby se má hlavní oddenek vyjmout a nechat v květináči jen pár malých oddenků. Z těch vyroste nová rostlina.

Jestliže tuto metodu nechcete použít, je tu možnost pěstování ze semen nebo si můžete koupit sazenici zázvoru v zahradnictví.

Na závěr recept na základní zázvorový sirup

Co potřebujeme:
· dva litry citronové šťávy
· dvě kila strouhaného zázvoru
· dvě kila třtinového cukru
· půl litru medu
· pět citrónů
· pět limetek
· asi 15 hřebíčků
· badyán
· kardamom
· skořice
· půlka nastrouhaného muškátového oříšku
· asi dvacet větviček čerstvé máty
· tři vanilkové lusky

Vše dobře promíchejte a nechte dva dny v míse na teplém místě. Občas promíchejte. Po dvou dnech přeceďte a získáte základní zázvorový sirup. Slijte do lahví a uchovávejte v chladu. Tam vydrží po dobu až tří měsíců. Dle chuti řeďte teplou nebo studenou vodou. To podle toho, zda máte chuť na výborný čaj nebo na výbornou limonádu!