Květinářství versus internetový prodej řezaných květin. Pro někoho dilema, pro jiného jasná volba. Každý obchod má svá úskalí i přednosti.

Nákup květin online

· Nevýhodou všech e-shopů je fakt, že jistým způsobem kupujeme zajíce v pytli. Přece jen je něco jiného vidět zboží na vlastní oči, osahat si jej, vnímat jeho prostorovou krásu a posuzovat tím pádem vhodnost nákupu jaksi v celkovém aranžmá. O květinových vazbách to platí dvojnásob.
· Výhodou bývá zakoupení již vytvořené kytice z určitých typů rostlin, které se k sobě vzájemně hodí, a lze je alespoň zhodnotit podle fotografií. Naopak řada obchodníků ve snaze zjednodušit celý proces prodeje, vnáší do tohoto procesu uniformitu, a jsou nedostatečně kreativní.
oranžové růžičky
· Některé firmy zajistí i donášku květinového dárku přímo na místo určení, u některých objednávek předem je nutné vyzvednout si je osobně.
· Bohužel bývá cena řezaných květin online dražší, než v běžném kamenném obchodu – v květinářství. Není to však příplatek příliš vysoký. Připlácí se většinou pouze za dopravu, a pokud je květinový svazek z kategorie luxusnějších, za dopravu zákazník obvykle neplatí. Příplatky za dopravu se účtují dvě stě korun v rámci města, dvojnásobek až trojnásobek této ceny v rámci republiky.
· Většina e-shopů s řezanými květy mívá omezený sortiment, víceméně postavený na liliích, růžích a gerberách, což jsou osvědčené odolné rostlinné druhy, které nemusí být nutně „čerstvé“.
· Bohužel se s řezanými květinami v České republice příliš neobchoduje, počet zákazníků nedosahuje ani jedné dvacetiny ve srovnání s Holandskem, Francií nebo Belgií. Tam jsou ceny květin také díky tomu podstatně nižší, např. obrovskou kytici růží, co u nás pořídíte za 2 tisíce korun, máte ve Francii v přepočtu za dvě stovky.
slunečnice ve váze

Kamenné prodejny

Kamenný obchod s květinami, neboli květinářství, je tradiční způsob, který i dnes volí lidé v Česku nejčastěji. Pokud máme jasnou představu o tom, co nakoupit, je květinářství ideální volbou. Měli bychom především zvážit, zda se držet konzervativní volby, nebo zda je možné popustit uzdu fantazii a volit něco neobvyklého, co obdarovaná osoba ocení. A pokud se rozhodujeme, které květinářství je to pravé, dejme na recenze našich známých a přátel.
Ti nám prozradí, kde nalézt ochotné prodavače, kteří nic nevnucují a naopak poradí na základě naší poptávky. Nabídnou i více řešení a možností. Podstatné je také dostatečný výběr druhů a čerstvost, a to ne za přemrštěné ceny.