Kdo má rád romantiku, případně bydlí tam, kde lišky dávají dobrou noc a kde ještě není zavedená elektřina, ten dá nejspíš přednost svíčkám, na večerní letní zahradě loučím nebo petrolejce, u které se dá aspoň číst kniha. Nic z toho by ale nemělo být hlavním zdrojem světla v našem domově. Romantiku a trochu světla nám zajistí také třeba krb, ale pokud na sebe chceme dobře vidět a posvítit si na práci, hraní, vaření, návštěvu a další věci a činnosti, musíme mít světlo pořádné.
Doporučuje se mít v každém pokoji vícero světelných zdrojů. Jednak si posvítíte přímo tam, kde potřebujete a pak je můžete libovolně zapínat a vypínat podle potřeby a požadavků.
svíčka v dlaních

Typy osvětlení v bytě a domě

· Stropní světla
· Stojací lampy
· Stolní lampičky
· Bodová světla
· Podhledová světla
· Nástěnná světla
To, jaká použijete a jak je nakombinujete, záleží na typu pokoje a na vašich představách. Hlavním zdrojem je většinou stropní světlo a to je pak doplněno o další. Nejvíce jich nalezneme nejspíše v obývacím pokoji a v kuchyni, kde se také nejvíce zdržujeme a potřebujeme tam mít dostatečně osvětlené pracovní plochy.
Při koupi svítidel zaměřte svoji pozornost také na typy žárovek, které se do nich používají. Výběr dnes bývá velký a můžete při vhodném použití žárovek i ušetřit velké množství peněz za elektrickou energii.
žárovka a růže
Některá svítidla mohou být stmívatelná, pak do nich potřebujete speciální typ žárovek. Na trhu je několik výrobců žárovek, mezi ty nejznámější patří třeba Philips . Vybírat můžete mezi klasickými, halogenovými, úspornými nebo LED žárovkami, či zářivkami. Cena se velmi liší a pohybuje se od pár desítek korun po tisíce. Na drahé a kvalitní žárovky máte ale také dlouholetou záruku, tudíž se nemusíte bát je v případě nějakého problému reklamovat.